Jakie szczepienia powinien mieć kot brytyjski liliowy ?

Jakie szczepienia powinien mieć kot brytyjski liliowy ?

Jakie szczepienia powinny być wykonane u kota brytyjskiego lilaka? Omówimy szczepienia podstawowe i dodatkowe dla kota brytyjskiego lilaka. Omówimy również szczepienia dodatkowe, takie jak izoerytroliza noworodków. Szczepionki te są niezbędne, aby Twój kot pozostał zdrowy i wolny od infekcji. Wścieklizna i FeLV to dwie najczęstsze choroby, na które cierpią koty.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z elmowo.pl

Szczepionki podstawowe i dodatkowe dla kota brytyjskiego lilaka

Zdrowie kota zależy od regularnych szczepień. Szczepionki występują w odmianach podstawowych i dodatkowych. Szczepionki podstawowe chronią kota przed niektórymi chorobami, takimi jak wścieklizna. Szczepionki inne niż podstawowe chronią przed różnymi chorobami, które nie występują w szczepionkach podstawowych, ale powinny być rozważone, jeśli zwierzę jest narażone na pewne czynniki ryzyka. Należą do nich rozmieszczenie geograficzne i styl życia.

Wścieklizna

W Wielkiej Brytanii wymagane jest szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki przeciwko wściekliźnie mogą powodować znaczące skutki uboczne, ale generalnie są bezpieczne. Szczepionka jest podawana w prawą tylną łapę i wiąże się z częstszym występowaniem guzów bocznych jamy brzusznej oraz mięsaków w miejscu wstrzyknięcia. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe dla każdego kota brytyjskiego liliowego. Jeśli kot brytyjski liliowy nie jest zaszczepiony, musi być trzymany w domu przez cały czas.

FeLV

Wirus FeLV jest ważną chorobą, której należy zapobiegać u kotów. U kotów z tym wirusem występuje anemia, a jeśli nie jest leczony, może rozwinąć się u nich wiele rodzajów nowotworów. Wirus FeLV występuje na całym świecie i jest przenoszony z jednego kota na drugiego poprzez płyny ustrojowe. Jedynym sposobem ochrony Twojego kota przed FeLV jest zaszczepienie go przeciwko tej chorobie. Poniżej znajduje się więcej informacji na temat szczepień przeciwko FeLV dla kotów brytyjskich liliowych.

Przeczytaj:  Czy kot brytyjski może wychodzić na dwór?

Izoerytroliza noworodków

Liliowiec brytyjski jest piękną rasą kotów, która jest bardzo zgodna z ludźmi. Chociaż izoerytroliza noworodkowa występuje rzadko, może być śmiertelna dla kociąt, które urodziły się z nieprawidłową grupą krwi. Dochodzi do niej, gdy przeciwciała matki atakują czerwone krwinki dziecka. Krew kota jest oznaczona zgodnie z systemem ABO, co oznacza, że jest on predysponowany do dziedziczenia grup krwi typu A i B. Grupa krwi matki i jej nowonarodzonego dziecka jest uwarunkowana genetycznie przez matkę, dlatego ważne jest, aby przed kryciem wykonać oznaczenie jej grupy krwi. Grupa krwi matki i kociaka powinna być zgodna.

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (Feline Infectious Peritonitus, FIP) jest śmiertelną chorobą atakującą narządy wewnętrzne kotów. Jest ona wywoływana przez mutację koronawirusa kotów (FCoV). Jest to choroba powszechnie występująca na obszarach gęsto zaludnionych, o wysokim współczynniku przenoszenia. Zjadliwa postać FCoV, która wywołuje FIP, występuje częściej u kotów w środowisku miejskim.

PPDH

Pierwszym krokiem w zapobieganiu chorobie PPDH u Twojego kota brytyjskiego liliowego jest zapewnienie zwierzęciu ochrony przed tą wadą genetyczną. U kotów z PPDH występuje nieprawidłowość w przeponie, czyli worku tkankowym otaczającym serce. Jeśli worek ten nie zamyka się prawidłowo, narządy, które powinny znajdować się w jamie brzusznej, mogą się przez niego przecisnąć. Nawet jeśli u kota występuje tylko niewielka przepuklina, mogą wystąpić objawy w postaci zaburzeń oddychania lub wymiotów. Może to wystąpić w każdym wieku, nawet u kociąt.

Podobne posty