Jak długo rośnie kot brytyjski

Jak długo rośnie kot brytyjski

Aby odpowiedzieć na pytanie: „Jak długo rośnie brytyjski krótkowłosy?”, musisz poznać cechy charakterystyczne tej rasy, zwłaszcza długość życia i wzorce wzrostu. Dowiedz się więcej na temat wzorców wzrostu, długości życia i zdrowia brytyjskiego kota krótkowłosego. Dowiedz się także, kiedy i w jaki sposób kot ma okresy wzrostu. Ta charakterystyka pomoże Ci określić, ile miejsca należy przeznaczyć dla Twojego kociaka brytyjskiego krótkowłosego.

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z americanbull.pl

Wzorce wzrostu

Kot brytyjski krótkowłosy rośnie powoli w porównaniu z innymi rasami, przechodząc w ciągu pierwszego roku życia szereg zmian fizycznych i psychicznych. Pełne wymiary dorosłego osobnika osiąga około dwunastego miesiąca życia i rośnie przez co najmniej trzy lata, ale może osiągnąć nawet pięć lat. Niektórzy znawcy rasy uważają brytyjskiego kota krótkowłosego za kota średniej wielkości. Na jego wzrost może mieć wpływ odziedziczona osobowość, a niektóre brytyjskie koty krótkowłose są mniejsze od innych.

Długość życia

Koty rasy brytyjski krótkowłosy mają tendencję do długiego życia, średnio około czternastu lat. Koty te są zwykle silnie umięśnione, mają szeroką klatkę piersiową i lekko brachycefaliczny kształt. Ich stan zdrowia jest stosunkowo stabilny i nie występują u nich żadne poważniejsze problemy zdrowotne. Chociaż nie są tak wytrzymałe jak ich domowi kuzyni, powinny być karmione dietą wysokiej jakości i mieć zapewniony umiarkowany wysiłek fizyczny.

Zdrowie

Stan zdrowia kota brytyjskiego krótkowłosego zależy od jego trybu życia. Potrzebuje on dużo ruchu, aby zachować siłę. Chociaż koty te nie mają reputacji szczególnie dynamicznych, dobrze komunikują się za pomocą miauczenia, które można wykorzystać do nagradzania ich smakołykami. Jak każdy inny kot, mogą jednak mieć nadwagę i cierpieć na te same choroby, co inne koty. Poniżej przedstawiono kilka ważnych wskazówek dotyczących zdrowia brytyjskiego kota krótkowłosego.

Przeczytaj:  Kot brytyjski sierść czy włos

Okresy wzrostu

Zahamowanie wzrostu jest nieuniknione u kociąt brytyjskich krótkowłosych. Zazwyczaj zwiększają one swoje rozmiary w ciągu pierwszego roku życia, osiągając swoją dorosłą wagę przed pierwszymi urodzinami. Później rosną w umiarkowanym tempie aż do osiągnięcia wieku od trzech do pięciu lat. Samce brytyjskich krótkowłosych są o kilka centymetrów wyższe i ważą nieco więcej niż samice. W pierwszym roku życia większość składników odżywczych czerpią z mleka matki.

Warunki zdrowotne

Brytyjski krótkowłosy jest podatny na różne choroby, w tym choroby dziąseł, choroby zębów i nerek. Choroby te są powodowane przez zatory i infekcje, a ich leczenie jest możliwe po podaniu leków. Przewlekła choroba nerek prowadzi natomiast do pogorszenia funkcji nerek i może zagrażać życiu. Diagnoza jest trudna bez badania krwi, które nie zawsze jest wiarygodne. Czasami konieczne jest leczenie chirurgiczne, ale nie zawsze jest ono konieczne.

Średni wzrost

Średni wzrost brytyjskiego psa krótkowłosego wynosi około 16-20 cali, a waga dorosłego samca i samicy wynosi około 12-15 funtów (4-5 kilogramów). Brytyjski krótkowłosy osiąga maksymalny wzrost około jednego roku życia. Po osiągnięciu tej wielkości brytyjski krótkowłosy będzie stale rósł, aż osiągnie dorosłe rozmiary. Samce brytyjskich krótkowłosych są na ogół o kilka centymetrów wyższe i ważą nieco więcej niż samice brytyjskich krótkowłosych.

Długość życia brytyjskiego krótkowłosego

Długość życia kota brytyjskiego krótkowłosego wynosi od 10 do 13 lat. Rasa ta jest znana ze swojej potulnej natury, co czyni ją idealnym zwierzęciem rodzinnym. Dojrzewa później niż inne rasy kotów i zachowuje się jak kociak przez cały okres dorosłości. W późniejszych latach może stać się bardzo aktywny, ale zazwyczaj woli wylegiwać się w fotelu przez dłuższy czas.

Podobne posty