Czy kot brytyjski ma niebieskie oczy?

Czy kot brytyjski ma niebieskie oczy?

Pierwsze pytanie, jakie można sobie zadać, brzmi: czy kot brytyjski ma niebieskie oczy? Ten typ kota jest często określany jako Topaz, ale może występować w każdym kolorze! W rzeczywistości brytyjski niebieski jest znany z tego, że ma „ukryte” niebieskie oczy. Kolor ten występuje nawet u kociąt i może być oznaką jaskry lub zaćmy, cukrzycy lub wysokiego ciśnienia krwi. Niemniej jednak, posiadanie miedzianych oczu jest całkowicie normalne u tego typu kotów.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie animals.org.pl

Oczy kota topazowego muszą być niebieskie

Koty topazowe znane są z dużych, wyrazistych oczu. Oczy kota topazowego muszą być jednak niebieskie. Kolor oczu może wahać się od głębokiego niebieskiego do fioletowo-niebieskiego. Oczy inne niż niebieskie są często zielone lub żółto-zielone. Jeśli kolor oczu nie jest niebieski, kot może być topazem. W obu przypadkach jego oczy będą duże, okrągłe i niebieskie. Rasa Topaz pochodzi z Rosji i jest blisko spokrewniona z kotem ałtajskim.

Oczy kota liliowego muszą być niebieskie

Nie jest konieczne, aby oczy kota liliowego były niebieskie. Koty liliowe mogą mieć również inne kolory, w tym fioletowy. Kolor ten jest rzadką odmianą albinizmu. Jest to delikatny odcień fioletu, często odbijający się w określonych warunkach oświetleniowych. Oczy kota liliowego są niebieskie, ale w pewnych warunkach oświetleniowych można je również zobaczyć jako fioletowe. To sprawia, że odróżnienie jednego od drugiego jest trudne.

Oczy kociąt rasy Topaz zaczynają zmieniać kolor

Zmiana koloru oczu u kociaka Topaz rozpoczyna się już dwa tygodnie po urodzeniu. Zmiana ta jest stopniowa, a osiągnięcie ostatecznego odcienia koloru oczu trwa kilka tygodni. Chociaż niebieskie oczy są olśniewające, nie muszą być trwałe. W ciągu pierwszych dwóch tygodni kolor może stopniowo zastępować kolor niebieski. W większości przypadków kolor oczu zmienia się w ciągu dwóch tygodni. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Przeczytaj:  Czy kot brytyjski uczula?

Koty rosyjskie mają „utajone” niebieskie oczy

W Rosji możliwe jest występowanie dwóch zestawów niebieskich oczu u jednego kota, tzw. DBE. Koty te mają niebieskie oczy w tym samym genie, co koty bengalskie. Są one również polidaktylowe, co oznacza, że mają dwa ogony – jeden biały, a drugi niebieski. Hodowcom nie wolno łączyć dwóch kotów DBE, chyba że oba są genetycznie zgodne. Nie jest to jednak konieczne.

Koty brytyjskie odziedziczyły niebieskie oczy po kotach syjamskich i himalajskich

To, czy koty brytyjskie odziedziczyły swoje niebieskie oczy jest kwestią sporną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odziedziczyły tę cechę po swoich himalajskich i syjamskich przodkach, ale dokładne podłoże genetyczne jest niejasne. Najprawdopodobniej koty brytyjskie odziedziczyły niebieskie oczy po swoich syjamskich przodkach, ale nie zostało to udowodnione. Niezależnie od uwarunkowań genetycznych, koty brytyjskie mają wygląd podobny do kotów syjamskich i himalajskich.

Długowłose koty niemieckie mają niebieskie oczy

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niemieckie koty długowłose mają niebieskie oczy, nie jesteś sam. Rasa niebieskooka została stworzona na Syberii jako pies do towarzystwa i do ciągnięcia ładunków w psich zaprzęgach. Ich piękne niebieskie oczy sprawiają, że są idealne dla aktywnych rodzin. Gen niebieskich oczu jest obecny u obu płci. Niemieckie psy długowłose mają tę samą liczbę chromosomów co psy rasy Siberian Huskies, dlatego też są tak podobne z wyglądu.

Podobne posty