Kot brytyjski niebieski - cechy charakteru

Kot brytyjski niebieski – cechy charakteru

Kot brytyjski niebieski jest opisywany jako kot o jasnoszarym umaszczeniu. Umaszczenie kota brytyjskiego niebieskiego występuje w różnych kolorach i wzorach, w tym tabby, łupkowoszare i jednolicie niebieskie. Koty te znane są również jako koty niebieskie i często mylone są z innymi gatunkami. Oto kilka faktów na temat tego pięknego kota. Rasa ta, znana również jako kot brytyjski, osiąga średnią długość życia do 12 lat.

Długość sierści

Kot brytyjski niebieski jest popularną rasą, u której występuje więcej różnic w długości sierści niż u jakiegokolwiek innego kota domowego. Koty te są najbardziej spokrewnione ze swoimi krótkowłosymi przodkami, ale pula genów powiększyła się o kota rosyjskiego niebieskiego i kota Chartreux. The Happy Cat Handbook” to unikalny przewodnik pozwalający zrozumieć koty i ich zachowanie, który ujawnia sekrety tego, jak utrzymać kota brytyjskiego niebieskiego w szczęściu i zdrowiu. Dowiedz się, jakie są cechy charakterystyczne kotów brytyjskich niebieskich, począwszy od koloru i długości sierści, a skończywszy na temperamencie i osobowości.

Kolor

Jeśli zamierzasz adoptować kota brytyjskiego niebieskiego, musisz poznać jego unikalne cechy, w tym kolor. Niebieskie koty są uważane za najbardziej czułe zwierzęta na świecie. Występują w wielu różnych wzorach, w tym jednolite, tabby, dymne, calico i wielokolorowe tabby. Oprócz koloru niebieskiego, koty brytyjskie niebieskie znane są również z bursztynowych, miedzianych i miedzianych oczu.

Kolor oczu

Kot brytyjski niebieski ma kolor oczu, który zmienia się wraz z wiekiem. Oczy u dorosłych kotów są zazwyczaj niebieskie. Nie dzieje się tak jednak w tym samym wieku u kociąt i młodych osobników dorosłych. Jest to normalne zjawisko, a pigment w źrenicach zmienia kolor. Zmiana koloru jest spowodowana wieloma czynnikami, w tym genetyką i warunkami środowiskowymi. Na kolor oczu kotów brytyjskich niebieskich ma wpływ kolor sierści, dlatego ciemniejsza sierść będzie skutkować ciemniejszymi oczami.

Przeczytaj:  Czy kot brytyjski ma niebieskie oczy?

Oczekiwana długość życia

Waga kota brytyjskiego niebieskiego wynosi średnio 9 funtów. Ta mało liniejąca rasa może dość mocno przytyć, co może powodować problemy zdrowotne. Głębokie niebiesko-szare ubarwienie jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy, ale może ona występować również w innych kolorach, takich jak liliowy, biały, czekoladowy i czarny. Kot brytyjski krótkowłosy jest również koloru szarego. Ich długość życia wynosi około 12 lat, a niektóre osobniki dożywają nawet 15 lat.

Zdrowie

Kot brytyjski niebieski jest podatny na kilka typowych chorób. Jest genetycznie predysponowany do rozwoju wielotorbielowatości nerek (PKD), która prowadzi do stopniowej degeneracji nerek. Jest również podatny na rozwój kardiomiopatii przerostowej (HCM), czyli stanu, w którym mięsień sercowy staje się nieprawidłowo gruby. Według badań opublikowanych w 2011 roku w Danii, 20,4% mężczyzn i 2,1% kobiet miało kardiomiopatię przerostową (HCM). Inną niejednoznaczną chorobą jest lipidoza wątrobowa (HCM), która rozwija się w ciągu 48 godzin po zaprzestaniu jedzenia przez kota.

Cichość

Kot brytyjski niebieski znany jest pod wieloma nazwami, w tym angielską, szkocką i niemiecką. Jego umaszczenie może być białe, czarne, niebieskie, a nawet może być mieszanką różnych odcieni, w tym tabby i colourpoint. Koty brytyjskie niebieskie mają miękką, pluszową fakturę i charakterystyczną „chrupiącą okrywę”, kiedy się poruszają. Najczęściej spotykanym kolorem jest niebieski, a koty brytyjskie niebieskie są również znane jako „Fairy Cat”.

Podobne posty