Jak duży jest kot brytyjski

Jak duży jest kot brytyjski?

Kot brytyjski niebieski jest duży! Ma duże, muskularne ciało i jest bardzo ciężkim kotem. Może ważyć nawet do 18 funtów. Wielkość kota brytyjskiego różni się jednak znacznie w zależności od rasy, wieku i stanu zdrowia. Poniżej podajemy kilka faktów i liczb, które pomogą Ci wybrać kota dla Twojej rodziny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kotach brytyjskich! Oto kilka faktów na temat tych wspaniałych kotów!

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z dogiargentynskie.com

Wielkość

Kot brytyjski krótkowłosy jest dużą rasą kotów. Jego ciało jest duże i krępa, o zaokrąglonych rysach. Pomimo swojej wielkości, kot rośnie do około trzeciego roku życia. Koty tej rasy osiągają pełną wagę dorosłego osobnika w wieku około 12 lat. Zazwyczaj nie osiągają pełnej dojrzałości przed ukończeniem trzeciego roku życia, ale niektóre potrzebują nawet pięciu lat, aby osiągnąć pełne rozmiary. Dobrym sposobem na stwierdzenie, czy kot brytyjski osiągnie pełną masę ciała, jest obserwowanie jego wzrostu w miarę upływu czasu.

Wygląd

Kot brytyjski ma wiele cech, które odróżniają go od innych kotów. Kot brytyjski krótkowłosy ma wyjątkowo szeroką klatkę piersiową, okrągłe uszy, krótkie nogi i grubą szyję. Dostępne są testy DNA dla tego kota. Jest to raczej nieśmiała rasa, która woli trzymać się na uboczu i nie jest zbyt aktywna. Jego oczy mają kolor głębokiego złota, miedzi lub błękitu. Wąsy są krótkie i zaokrąglone. Jego sierść ma wyjątkowy połysk, który sprawia, że jest atrakcyjna dla oka.

Tempo wzrostu

Tempo wzrostu kota brytyjskiego jest dość stałe. W większości przypadków koty brytyjskie krótkowłose osiągają dojrzałość w wieku około trzech do pięciu lat. Jest to czas, w którym koty brytyjskie krótkowłose nabierają masy mięśniowej i nabierają krępej, okrągłej sylwetki. W drugim i trzecim roku życia rosną nieco wyższe i cięższe, ale po tym okresie tempo ich wzrostu ulega znacznemu spowolnieniu. Istnieją jednak pewne różnice między brytyjskimi krótkowłosymi.

Przeczytaj:  Czy występuje kot brytyjski zwisłouchy?

Długość włosa

Brytyjski krótkowłosy jest jedną z najstarszych ras kotów domowych. Uważa się, że Rzymianie po raz pierwszy sprowadzili tę rasę do Wielkiej Brytanii około I wieku naszej ery. Od tego czasu inne rasy były mieszane, aby stworzyć tę odrębną odmianę. Podczas pierwszej wojny światowej brytyjskie koty krótkowłose skrzyżowano z kotami perskimi, aby uzyskać dłuższą i bardziej masywną rasę British Longhair. Te dwie rasy były kiedyś uważane za tożsame, ale obecnie są uznawane za odrębne rasy.

Kolor oczu

Kolor oczu kotów brytyjskich zależy od ilości pigmentu wytwarzanego przez organizm oraz od genetyki. Koty o niebieskich oczach są zazwyczaj dorosłe, ale może się zdarzyć, że uda Ci się znaleźć brytyjskiego kociaka o bursztynowych lub miedzianych oczach. Koty przechodzą niezwykłe zmiany od urodzenia do odsadzenia od matki, a ich kolor oczu również ulega zmianie. Aby zrozumieć to fascynujące zjawisko, poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które warto wiedzieć o brytyjskich niebieskich kociętach. Rasa ta ma wyjątkowo piękny kolor sierści, a niebieskie oczy są jedną z jej najlepszych cech.

Dbałość o zdrowie

Twój kot brytyjski krótkowłosy może mieć kilka problemów zdrowotnych, które wymagają uwagi lekarza weterynarii. Koty brytyjskie są podatne na zakaźne zapalenie otrzewnej kotów, infekcję zagrażającą ich życiu. Infekcja ta jest wywoływana przez koronawirusa. Koty z tą chorobą nie są zbyt aktywne i w późniejszym okresie życia może u nich wystąpić nadwaga. Aby utrzymać aktywność kota brytyjskiego krótkowłosego, należy rozważyć zakup zabawek interaktywnych, którymi kot może się bawić. Zabawki te będą stymulować umysł kota i utrzymywać go w dobrej kondycji.

Podobne posty